gıçıtgan kurze (kumuk)

Gıçıtgan (Isırgan otu) KURZE  (kumuk)

Hamuru için
- 1 kilo un,
- 1 yemek kaşıgı tuz,
- istege göre 1 tane yumurta
- aldıgı kadar su.

İçinin mazemeleri.
- Taze ısırgan otu.
- 150-200 gr. kıyma sucuk veya pastırma olabilir
- 1-2 sogan
- 100 gr yag ve sıvı yag, Tereyagı
- Sarımsak, Pulbiber, Karabiber.

HAZIRLANIŞI:
Taze ısırganı tabi ki eldiven yardımı ile temizleyin dallarını ve yapraklarını iyice yıkayın bıçakla veya robat yadımı ile dograyın bir tencerenin içine biraz sıvı yag ve biraz margarin koyun içine soganı yemeklik dograyın ve soganı az pembeleşinceye kadar kavurun, kavrulan soganın içine kıyma sucuk veya pasdırmayı küçük küçük dorayın ve tencereye ilave edin birazda beraber kavurun sonra ısırganı ilave edin ısırgan pişene kadar kavurun.

Bir kasede 1 su bardagı süt ve 3 yemek kaşıgı un iyice çırpın kavrulmakda olan ısırganın üzerine karışdırarak ilave edin içine tuz kara biber ve pul biberi isdeginize göre katın 4 tane yumurtayı çırpın ve onuda ısırganın içine ilave edin. yumurtalarda pişdikden sonra ocakdan alın sogumaya bırakın.

Hamuru 3 parçaya bölüp yumak yapın, birinci yumagı oklava yardımı ile ince bir şekilde hamuru açın. Küçük bir yuvarlak kalıp ile kesin hepsini (Su Bardagı veya Çaydanlık kapagı kullanabilirsiniz). Sonra iç harçdan küçük yuvarlak hamurların yarısına gelecek şekilde koyun ve diger hamurun yarısını üzerine kapatın ve hamurun her tarafını açılmayacak bir şekilde büreyin, büremeyi bilmiyorsanız düz bir şekilde kapata bilirsiniz. Yarım daire şeklinde kapanacak. Kalan diger hamurları aynı işlemden geçirin.

Sonra büyük bir tencereye 2-3 Litre su koyun ve tuz atın, su kaynayınca çok fazla olmamak şartı ile kurzeleri içine atın ve pişirin kurzelerin pişip pişmedigini kontrol edin ve delikli bir kepçe ile susuz bir şekilde geniş tepsiye çıkarın üzerine margarin veya tereyagı tavada kızartarak üzerine kaşıkla dökebilirsiniz

Yanında sarmısaklı yogurt ve bizim beyrim dedigimiz yani dövülmüş(ezilmiş) sarmısak kızarmış yag bir miktar kurzenin suyundan katarak elde edebilceginiz sosla sıcak olarak servis yapabilirsiniz. Yanında kurzeyi haşladıgınız suyundanda çorba taslarında servis yapabilirsiniz.
Afiyet olsun..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !