KÖRÜK GUYMAK (FIRINDA) (kumuk)

KÖRÜK GUYMAK (FIRINDA)
HAMURU İÇİN
MALZEMELER:

- yarım kilo un,
- 1/2 yemek kaşıgı tuz,
- yarım çay bardagı sıvı,
- 1 çay bardagı süt,
- 2 yemek kasıgı maya,
- aldıgı kadar su.
İÇ MALZEMELERİ:
- 10 tane yumurta,
- Sucuk,pastırma,peynir,yeşil sogan, pul bbiber, kara biber, tuz.
YAPILIŞI:
Sütü ve suyu ılık olmalı. Unun ortasını havuz şeklinde açın, tuzu ,mayayı unun üzerine serpin unun ortasına sütü,yagı dökün suyla birlikde yogurun. Hamur kulak memesi yumuşaklıgına gelinceye kadar iyice yogurun ve mayalanmaya bırakın. Mayalanan hamurun içine tekrar un katarak sert bir hamur elde edin.(Bu yemegin özelligi hamurun sert olmasıdır ama siz yumuşak isterseniz sonraki unu katmaya bilirsiniz).
Evimizde bulunan küçük tepsi veya bir kek kalıbını alınız hamurları kulanacagınız kalıba göre bölünüz ve bir merdane yardımı ile kalıbın kenarlarını kapatacak şekilde aşagı yukarı yarım santim kalınlıgında açıp kalıbın tabanını ve kenarlarını kapatacak hamuru yerleşdirin. Humurun ortasını çatal yardımı ile bir çok yerinden delin ve önceden ısıtılmıs fırına verin 5 dakika kadar fırında kızartmadan hamuru kurutun bu arada içini hazırlayın.
5 veya daha fazla yumurtayı kalıbın büyüklügüne göre geniş bir kaseye kırın, iyice çırpın tuzunu ekleyin. İstege göre yukarıda saydıgımız malzemeleri kullanabilirsiniz. Yumurta ile karışdırın. Fırından çıkardıgınız hamurun ortası kabarabilir kabaran yere biraz margarin sürerseniz kabarıklık inecekdir ve sonra yumurtalı karışımı hamurun ortasına dökün kenarlarda kalan hamurlara yumurtadan sürün ve 4 veya 5 parça tatlı kaşıgı ile margarin koyun.Yagın miktarı tamamem istege baglıdır. Fırına sürün yumurta iyice pişene kadar kontrol ederek pişirin fırından çıkan kuymagın ilk sıcaklıgı geçdikden sonra pizza şeklinde 4-6 parşaya kesin istege göre sıcak veya ılık servis yapın.
Afiyet olsun

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !